Pump Boosters

Filter
    -16%
    Epic Pump
    500 g
    6000 mg L-arginine
    €27,64 €32,90 (€55,28/kg)
    -16%
    Narc Pump Booster
    460 g
    Improves muscle pump
    €37,72 €44,90 (€82,00/kg)
    -16%
    N.O Synergy
    90 capsules
    Supports N.O. synthase activity
    €25,12 €29,90
    -16%
    Liquid Glycerol
    500ml
    Optimal hydration
    €12,52 €14,90 (€25,04/l)
    -16%
    Vasolyte
    300 g
    11 high-dose active ingredients
    €25,12 €29,90 (€83,73/kg)
    -16%
    Bloodstorm 2.0
    300 g
    Boosts muscle pump
    €33,52 €39,90 (€111,73/kg)
    -16%
    Vaso Grow
    125 capsules
    High-dose betaine nitrate
    €29,32 €34,90
    -16%
    Unstoppable Pump
    405g
    Without stimulants
    €29,32 €34,90 (€72,40/kg)
    Sold Out
    Rainbow Candy
    261 g
    2.5 g betaine anhydrous
    €27,64 €32,90 (€105,90/kg)

    Pump boosters for your strength training: compare powders and capsules from GN Laboratories, Gods Rage, Big Zone and Dedicated by formula and amount per serving. Whether you want to avoid caffeine, choose pure L-citrulline instead of citrulline malate or skip mixing a drink, these are the differences that matter when making your choice.

    Caffeine-free pump boosters: what should you check?

    Pump boosters are pre-workout supplements taken before training. They often contain citrulline, arginine or glycerol and are also known as NO boosters. The names alone do not tell you the full formula or whether a product contains caffeine.

    “Pump” does not automatically mean “caffeine-free”. Check the plant extracts too. Caffeine-free and free from all stimulants are not the same thing. If you train in the evening and want to avoid caffeine, Narc Pump, Fenrir White Pump and Bloodstorm 2.0 are options. You can find the broader selection of products to take before exercise in our workout supplements.

    Comparing L-citrulline, L-arginine and glycerol

    When comparing products, focus on the ingredient form and amount per serving. Citrulline malate contains both citrulline and malate, a component of malic acid. The stated amount is therefore not equivalent to the same amount of pure L-citrulline. L-arginine also comes in different compounds, such as hydrochloride, abbreviated to HCl, or nitrate. Narc Pump and Fenrir White contain L-citrulline malate and L-arginine hydrochloride; Bloodstorm combines citrulline DL-malate with arginine nitrate.

    ProductPowder per servingCitrulline compoundArginine compound
    Narc Pump23 g6,000 mg citrulline malate4,000 mg arginine HCl
    Fenrir White Pump26 g8,000 mg citrulline malate4,000 mg arginine HCl
    Bloodstorm 2.020 g6,400 mg citrulline DL-malate 2:13,000 mg arginine nitrate

    The milligram amounts refer to the compounds listed, not to pure citrulline or arginine in each case. A higher number alone therefore does not tell you which formula suits you better.

    Unstoppable Pump, by contrast, contains 6,000 mg of L-citrulline per 13.5 g of powder. The suggested use specifies 13.5 g or 27 g of powder. The 6,000 mg refers to the smaller serving.

    Glycerol also deserves a closer look. Narc Pump and Bloodstorm each contain 2,000 mg of glycerin powder per serving, while Fenrir White contains 1,500 mg. The glycerin powder in Narc Pump contains silicon dioxide as a carrier alongside glycerin. The 2,000 mg of glycerin powder is therefore not equivalent to 2,000 mg of pure glycerin. All three formulas also include taurine. Always compare the complete formula, rather than just one ingredient.

    Powder or capsules?

    You mix the powders with water. Flavour options vary by product: Narc Pump comes in Blood Orange and Red Berries, Fenrir White in Orange and Sour Bulls, and Bloodstorm 2.0 in Peach. These three powders contain sweeteners.

    If you do not want to mix a drink, capsules are an option. Vaso Grow combines betaine nitrate with grape seed and pine bark extracts. The form of betaine also differs: Unstoppable Pump contains anhydrous betaine instead of betaine nitrate. Choose the formula you want first, then the format. Capsules are not simply the same powder blend without water.

    Suggested use: check the serving size and amount of water

    The amount of powder and water you need for your drink, and when to take it before your training session, depend on the product:

    • Narc Pump: 23 g with 500 to 700 ml of water, around 30 minutes before training.
    • Fenrir White Pump: 26 g with 200 to 300 ml of water, 30 to 45 minutes beforehand. No more than one serving within 24 hours.
    • Bloodstorm 2.0: 20 g with 300 to 500 ml of water, around 30 minutes beforehand.

    Weigh the powder if you want to measure the gram amount accurately. Scoops differ between products. Also follow the full instructions on your tub; the directions for one booster do not automatically apply to another.

    Frequently asked questions about pump boosters

    How do I find the right pump booster at the best price?

    Compare ingredients, ingredient forms and amounts on the same basis. Also consider flavour, caffeine and the price per serving: the price of the tub divided by the number of servings. Narc Pump contains 460 g for 20 servings of 23 g, while Bloodstorm 2.0 contains 300 g for 15 servings of 20 g. This lets you compare different pack sizes instead of looking only at the price of the tub.

    Do the featured powders contain creatine or beta-alanine?

    Narc Pump, Fenrir White Pump and Bloodstorm 2.0 contain neither creatine nor beta-alanine. This does not automatically apply to every product in this category. If you switch products, check the ingredients of the variant you choose.

    Can I combine a pump booster with other boosters?

    Check both formulas before combining a pump booster with another pre-workout supplement. Two blends may contain the same ingredients, meaning you would take them twice. Compare the full ingredients, serving amounts and instructions. Being caffeine-free alone does not mean that every combination is suitable.

    Can the powders clump?

    Yes. The raw ingredients in Bloodstorm 2.0 may cause clumping. Follow the storage instructions on the packaging and keep the tub closed. You cannot reliably judge a powder’s quality from its appearance alone.