Test Collection

Filter
    90 capsules
    Safety confirmed by EFSA
    €19,90 (€276,39/kg)
    60 capsules
    500 mg per capsule
    €15,90
    120 capsules
    Multivitamin complex
    €18,90 (€248,68/kg)
    60 tablets
    Bisglycinate & gluconate
    €10,90
    60 tablets
    With Zylaria®
    €14,90 (€174,88/kg)
    90 capsules
    3,000 mg taurine
    €13,90
    240 g
    Citrus sinensis extract
    €19,90 (€82,92/kg)
    -11%
    WakeUp
    60 capsules
    Caffeine and theanine
    €14,15 €15,90 (€294,79/kg)
    -20%
    HIT EAA
    360 g
    With vitamin B6
    €18,32 €22,90 (€50,89/kg)
    150 g
    32 active ingredients
    €19,90 (€132,67/kg)
    100 capsules
    500 mg L-carnitine
    €19,90 (€199,00/kg)

    Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. …

    Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet.

    Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet.

    What are the nutritional values of maltodextrin 6?

    Per 100 g, it provides approx. 384 kcal of energy and 96 g of carbohydrates with less than 0.5 g of sugar. It is fat-free.

    How much maltodextrin should I take per day?

    The optimal dosage depends on your goal. The rule of thumb for the post-workout shake is: 0.5g to 1g per kilogram of body weight. An 80kg athlete would therefore take around 40g to 80g of powder directly after training.

    What does maltodextrin taste like?

    This depends heavily on the quality. Cheap malto or variants with a high DE value (such as DE19) often taste sticky and sweet. The premium product (DE6), on the other hand, is almost tasteless. This is a huge advantage if you want to mix it into your protein shake or booster without distorting the taste.

    Where to buy maltodextrin?

    We carry a hand-picked selection of the best brands. At Gigas Nutrition, we make sure that the products are laboratory-tested and contain no unnecessary fillers. Whether bulk pack or high-end quality, here you get tested goods in practical bags.

    How can I recognize good quality powder?

    Cheap imported products often clump when mixed or have a floury aftertaste. The brands listed at Gigas (especially GN Laboratories) rely on instantized processes. This means that the white gold dissolves without residue even in cold water and is absolutely pure. You pay for pure active ingredient, not for cheap fillers.

    Is it healthy to take creatine every day?

    Yes, absolutely. It is considered safe to take and is recommended by the International Society of Sports Nutrition (ISSN), even in the long term. Unlike previously assumed, no "cure" with breaks is necessary. A continuous daily intake of 3g to 5g is ideal to keep the creatine stores in the muscles constantly full. It is only important that you drink enough water throughout the day to support the hydration of your cells.

    What is Whey Isolate for?

    It is primarily used to supply the muscles as quickly as possible. Due to its high purity, it is perfect for definition phases, competition preparation and for athletes with sensitive digestion who need to avoid fat and carbohydrates as much as possible.

    Which whey isolate is the best?

    That depends on your goal. If you are looking for maximum refreshment and the fastest absorption, a clear hydrolysate is the technologically leading choice. If you prefer classic taste and creaminess with top values, a milk-based product is the reference. Both provide you with superior nutritional values for your protein shake.