Pre-Workout Boosters

Filter
    -11%
    5150 · 375g
    375 g
    7 types of caffeine
    €35,51 €39,90 (€94,69/kg)
    -11%
    Narc Booster
    500 g
    Boosts your training performance
    €39,96 €44,90 (€79,92/kg)
    -11%
    Total War EU · 441g
    441 g
    5 flavors
    €35,51 €39,90 (€80,52/kg)
    -11%
    No Jokes
    600 g
    With KSM-66®
    €38,18 €42,90 (€63,63/kg)
    Sold Out
    Shelter 2.0
    450 g
    Pre-workout booster
    €35,51 €39,90 (€78,91/kg)
    -11%
    Epic Rush
    300 g
    Stim and focus matrix
    €26,61 €29,90 (€88,70/kg)
    -11%
    Extasis
    400 g
    With 6 grams of citrulline
    €31,06 €34,90 (€77,65/kg)
    Sold Out
    Epic Rage
    300 g
    With caffeine & synephrine
    €31,06 €34,90 (€103,53/kg)
    -11%
    Unstoppable
    420 g
    Improved formula
    €31,06 €34,90 (€73,95/kg)
    -11%
    Inferno Black
    300 g
    L-citrulline & L-arginine AKG
    €23,68 €26,61 (€78,93/kg)
    -11%
    Plutonium 3.0
    1054 g
    With anhydrous caffeine
    €62,21 €69,90 (€59,02/kg)
    -11%
    Peach
    680 g
    Pre-workout supplement
    €41,74 €46,90 (€61,38/kg)
    -11%
    True Power
    60 capsules
    Capsule booster
    €26,61 €29,90

    Pre-workout boosters combine several ingredients in a blend to take before training. Compare GN Laboratories, Gods Rage, Peak and other brands by caffeine content, composition and flavour. Whether you prefer beta-alanine or a caffeine-free option, choose the formula that suits your preferences.

    Comparing boosters: what matters per serving?

    The composition determines what you are buying. Before comparing two boosters, check the reference quantity in the ingredient table: are the amounts given for one scoop, two scoops or 100 g? The figures only give you a clear picture when read alongside the directions for use.

    The selection below shows what to look for. With Valhalla, for example, the reference quantity in the table differs from the serving described in the directions.

    ProductInformation in the ingredient tableWhat this means
    Valhalla Pre-Workout Powder400 mg caffeine per 30 gThe stated 15 g serving works out at 200 mg.
    No Jokes by Peak222 mg caffeine per 20 g200 mg anhydrous caffeine plus 22 mg from guarana extract.
    Narc Pump by GN LaboratoriesCaffeine-free formulaA caffeine-free blend with citrulline malate, arginine HCl and glycerol powder.

    These figures refer to the formulas currently described in our shop. Check your product version and flavour when buying. A higher caffeine figure is neither a measure of quality nor a recommendation to take more.

    Citrulline, beta-alanine and caffeine: which ingredients suit you?

    Many boosters combine amino acids, caffeine, plant extracts and sometimes vitamins or minerals. They differ in their choice of ingredients, amounts and forms. These three points help you read the formula:

    • Citrulline is not the same as citrulline malate. For citrulline malate, the stated amount refers to the compound with malate. It cannot be read as an equivalent amount of pure L-citrulline. The precise form of arginine is equally important, for example L-arginine HCl.
    • Not every formula contains beta-alanine. It can cause temporary tingling of the skin.¹ Valhalla and No Jokes list it among their ingredients; Narc Pump contains no beta-alanine. This helps you narrow down your choice if you specifically want a formula with or without it.
    • Caffeine can come from several sources. No Jokes lists caffeine and guarana separately. Compare the total caffeine content, not just the line for anhydrous caffeine.

    Terms such as “energy”, “focus” or “hardcore booster” do not represent a standard composition or a particular effect. What matters when choosing is the individual ingredients and their amounts. A longer ingredient list does not automatically mean a better fit for your training either.

    Choosing a caffeine-free booster

    Would you like to use a booster as part of your training routine while avoiding caffeine? Our selection of pump boosters includes suitable formulas, such as Narc Pump and Valhalla Fenrir White Pump. The word “pump” alone, however, does not guarantee that a product is caffeine-free. Check the specific product.

    This distinction is particularly relevant if you train in the evening: caffeine can affect sleep. Being caffeine-free does not mean a product is suitable for everyone. The instructions for the particular formula still apply.

    Directions: timing and preparation

    Flavour and preparation are part of the choice, because you should enjoy the taste of your training drink too. The recommended amount of water varies considerably: No Jokes is mixed with 400 to 500 ml of water, Narc Pump with 500 to 700 ml. Valhalla specifies 200 to 300 ml for the stated 15 g serving.

    Compare not only flavours but also the volume going into your shaker. Use the amount in grams to measure your serving. “One scoop” is not a fixed quantity across different products, and a heaped scoop is not the same as a level scoop.

    When to take your booster depends on the product: No Jokes and Valhalla specify 30 to 45 minutes before training, while Narc Pump specifies 30 minutes. Always follow the directions for your product version; one timing recommendation does not automatically apply to every formula. Allergen and storage information is also provided on the product page and packaging.

    Keep track of caffeine

    Coffee, energy drinks and other supplements can provide additional caffeine.

    If you are still choosing between a blend to take before training and a supplement for use during your session, our overview of workout boosters can help you find the right category.

    Sources

    ¹ German Federal Institute for Risk Assessment: Beta-alanine in food supplements and fortified foods.

    Product information: current ingredients, ingredient tables and directions for the linked products, checked on 18 September 2026.

    Frequently asked questions about pre-workout boosters

    Which pre-workout booster is best for me?

    The right booster meets your specific selection criteria: with or without caffeine, the ingredients you want, clearly stated amounts and preparation that suits you. A bestseller ranking or a particularly high dose alone does not answer these questions.

    Does a booster make sense for someone new to training?

    You do not need a booster to start training. If you want to use this type of supplement, focus on the ingredients, their amounts per serving and the product instructions. Terms such as “hardcore” or a particularly high caffeine content are less useful for this decision than a clearly explained composition.

    How does a ready-made blend differ from individual supplements?

    With a ready-made blend, you do not have to measure out each ingredient separately. However, their proportions are fixed: if you want less caffeine but the same amount of the other ingredients, taking a smaller serving will not achieve that. A different composition would be a better match for your preferences.

    Does caffeine-free automatically mean stimulant-free?

    No. “Caffeine-free” initially tells you only about the caffeine content. It does not tell you whether other stimulating ingredients are present. If you also want to avoid those, check the complete formula.

    Can I take creatine as well?

    First check whether your booster already contains creatine and how much is stated. If you take additional creatine, both products need to be considered. A booster without creatine is not automatically incomplete; formulas have different priorities.

    Can I take a pre-workout booster every day?

    There is no single rule for taking all boosters. Their composition, directions and your other sources of caffeine differ. Training frequently is therefore not an automatic reason to take a booster daily or increase the dose.

    Is an energy drink the same as a booster?

    No. Both can contain caffeine, but their other ingredients and amounts can differ greatly. Depending on the formula, a blend taken before training may contain citrulline malate, beta-alanine or plant extracts. Compare the amounts per serving you actually use, not just the product name.